Wednesday, Oct 16, 2019

صفحه نخست » جروبحث آذری جهرمی و زیباکلام درباره هو کردن تماشاگران بحرینی فوتبال هنگام پخش سرود جمهوری اسلامی

team_melli.jpgکیهان لندن - وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی می‌گوید اهانت هواداران و بازیکنان تیم ملی بحرین به سرود جمهوری اسلامی نقض آشکار قوانین و مقررات فیفا و منشور المپیک است و از طریق نهادهای بین‌المللی پیگیری خواهد شد.

مسعود سلطانی‌فر می‌گوید، «مراتب اعتراض رسمی ایران به اهانت‌های صورت گرفته هنگام پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در بازی مقابل بحرین در کوتاه‌ترین زمان ممکن از طریق فدراسیون فوتبال به فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا و از طریق کمیته ملی المپیک -به خاطر نقض منشور المپیک در خصوص احترام به سرود ملی یک کشور- به کمیته بین المللی المپیک اعلام و پیگیری های لازم برای برخورد قانونی و اعمال مجازات‌های لازم به عمل خواهد آمد.»

سه‌شنبه شب، ۲۳ مهر، دو تیم فوتبال ایران و بحرین در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر مسابقه دادند که در این دیدار بحرین با تک گلی که از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید تیم ایران را شکست داد.

پیش از آغاز این دیدار هواداران تیم بحرین هنگام نواخته شدن سرود جمهوری اسلامی شروع به هیاهو و سوت زدن و هو کشیدن کردند.

مطالب بیشتر در کیهان لندن

یکی از مقام‌های سیاسی که به این اقدام بحرینی‌ها واکنش نشان داد محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی است.

او پس از پایان بازی در توییتی نوشت، «به علیرضا بیرانوند زنگ زدم. خسته نباشید گفتم. افتخارآفرینی‌هاشون رو در جام جهانی یادمون نرفته، زمانی‌ که این تیم‌های دوزاری به گرد پای آن‌ها هم نمی‌رسیدند. این بازی فراموش می‌شود، اما بی‌ادبی به سرود ملی ایران نه! دل‌گرمی تیم ملی باشیم.»

استفاده از عبارت «دوزاری» خطاب به تیم ملی بحرین توسط آذری جهرمی با انتقاد صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران روبرو شد. زیباکلام در توییتی نوشت: «جناب آذری جهرمی بزرگوار، طرفداران تیم ملی فوتبال بحرین که به‌ پرچم ایران اسائه ادب کردند معلم اخلاق ما نیستند. همین دیروز رومانیایی‌ها هم یک بازیکن سیاهپوست انگلیسی را هو کردند. اما از شما انتظار نمی‌رفت که بر امواج نژادپرستی علیه اعراب سوار شده و تیم ملی آنها را دوزاری بنامید.»

آذری جهرمی به این توییت واکنش نشان داد و نوشت: «جناب زیباکلام بزرگوار، از شما انتظار ندارم که به سرود ملی توهین شود ولبخند بزنید.خواهشا فوتبال را سیاسی نکنید، اشاره من به تیم فوتبال بود نه مردم. بازیکنانی که اسائه ادب را آنها قبل از تماشاگران آغاز کردند.شاید برای برخی سخت باشد اما پیوند ملت‌ها محکمتر از همیشه است، تفرقه ممنوع!»

این اقدام بحرینی‌ها با واکنش‌های مختلفی در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز مواجه شد.Copyright© 1998 - 2019 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com