Tuesday, Jun 12, 2018

صفحه نخست » توافق خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی، چرا همه راضی‌اند جز ایران؟

iranNK_061118.jpgرادیو زمانه - کره جنوبی، ژاپن و مالزی از توافق خلع سلاح هسته‌‌ای شبه‌جزیره کره که در گفت‌وگوی رئیس جمهور آمریکا با رهبر کره شمالی در سنگاپور حاصل شد، خشنودند. جمهوری خلق چین اعلام کرده که وقت گفت‌وگو درباره رفع تحریم‌های اقتصادی علیه پیونگ‌یانگ فرارسیده، حتی روسیه هم اجلاس سنگاپور را سازنده خوانده. جمهوری اسلامی اما همانطور که انتظار می‌رفت، با اشاره به خروج آمریکا از برجام، از اعتماد کره شمالی به رئیس جمهور آمریکا انتقاد کرده است.

دیدار تاریخی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، بامداد سه‌شنبه ۱۲ ژوئن/ ۲۲ خرداد در سنگاپور با انتشار سندی درباره تعهد کره شمالی به خلع سلاح هسته‌ای و برنامه موشکی پیونگ‌یانگ با موفقیت به پایان رسید. جمهوری اسلامی ایران از توافق خلع سلاح هسته‌ای خشنود نیست. محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت در یک نشست خبری که در تهران برگزار شد گفته است:

«با آدمی روبه‌رو هستیم که در هواپیما امضای خود را پس می‌گیرد، نمی‌دانم رهبر کره شمالی با چه کسی دارد مذاکره می‌کند، این شخص نماینده فهیم آمریکا نیست، امیدواریم خود ملت آمریکا فکری برای او کنند.»

پیش از این بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز گذشته، در آستانه دیدار ترامپ با کیم، به مقامات کره شمالی هشدار داده بود که در گفت‌وگو با رئیس جمهور آمریکا هشیار باشند.

به کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید

دونالد ترامپ در یک نشست خبری که بعد از اجلاس سنگاپور در غیاب کیم جونگ اون برگزار شد، با اشاره به توافق هسته‌ای با ایران با قطعیت گفته بود که تحریم‌های اقتصادی جدی علیه ایران، «اوضاع را تغییر» می‌دهد. رئیس جمهور آمریکا در این نشست خبری به نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی اشاره کرده بود.

همسایگان کره شمالی و کشورهای این منطقه از جهان اما از توافق خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره خشنودند. گنگ شاونگ، سخنگوی وزارت خارجه چین خواهان لغو تحریم‌های اقتصادی علیه کره شمالی شده است.

سخنگوی دولت :‌ دیدار کره شمالی با رهبری که امضایش را در هواپیما پس می‌گیرد

ایران اینترنشنال - محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در واکنش به دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی گفت که رهبر کره شمالی با رئیس جمهوری وارد مذاکره شده است که که در هواپیما امضای خود را پس می‌گیرد.

سخنگوی دولت روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد، ضمن اشاره به اینکه « رئیس جمهور آمریکا، نماینده فهیم آمریکا نیست»،‌ تصریح کرد :‌ «امیدواریم خود ملت آمریکا فکری برای او کنند».

نوبخت افزود: « با آدمی روبه‌رو هستیم که در هواپیما امضای خود را پس می گیرد، نمی‌دانم رهبر کره شمالی با چه کسی دارد مذاکره می‌کند».

واکنش به سخنان نتانیاهو

نوبخت در واکنش به سخنان نتانیاهو برای کمک به حل مشکل کم آبی ایران افزود: «رژیمی که دانشمندان هسته ای ما را می‌کشد می خواهد مشکل آب را حل کند؟ واقعا چه مغز کوچکی در کله بزرگ آنها قرار دارد».

مطالب بیشتر در سایت ایران اینترنشنال

پرداخت حقوق بازنشستگان تا قبل از عبد فطر

او در این نشست خبری همچنین از پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان تا قبل از عید فطر خبر داد.

نوبخت به بازنشستگان وعده داد که « با لب خندان پول‌های بازنشستگان پرداخت می‌شود تا نگویند دولت برای پول دادن به مردم عزا گرفته است».

سخنگوی دولت، ضمن اشاره به اینکه عمدتا پاداش بازنشستگی مربوط به فرهنگیان است، افزود: برای ۴۱ هزار نفر مبلغ ۳۴۰۰ میلیارد تومان و برای بقیه بازنشستگان مبلغ ۱۳۰۰ میلیارد پرداخت می‌شود».

نوبخت همچنین از پرداخت همه پاداش‌های بازنشستگان ظرف سه ماه آینده خبر داد و گفت: «کاش در توان دولت بود که همین الان بگویم امروز همه را پرداخت می‌کنیم اما محدودیت داریم».

او تصریح کرد:‌ تاکید رئیس‌جمهور بر پرداخت آن است که در روزهای آینده قبل از عید فطر همه حقوق‌ها را با درصد افزایش پرداخت خواهیم کرد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2019 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com