Tuesday, Mar 13, 2018

صفحه نخست » ترامپ: اخراج رکس تیلرسون بر سر دیدگاه او در باره کره شمالی و توافق هسته‌ای ایران بود

trumpTillerson_031318.jpgیورونیوز، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا وزیر امور خارجه این کشور را بر کنار کرد.

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه ۲۲ اسفند با اعلام برکناری رکس تیلرسون در صفحه توئیتر خود، مایک پمپئو را به عنوان وزیر جدید امور خارجه آمریکا معرفی کرد. مایک پمپئو تا پیش از این ریاست سیا، سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا را بر عهده داشت. او در همین روز اعلام کرد که با وزیر خارجه پیشین خود بر سر مسائلی از جمله برجام احتلاف داشته است. ترامپ در هنگام ترک کاخ سفید به مقصد کالیفرنیا گفت: «ما با هم تفاهم داشتیم گر چه اختلافاتی هم بود [...] من فکرمی‌کنم توافق هسته‌ای با ایران وحشتناک بوده، اما به نظر او [تیلرسون] خوب است.»

دونالد ترامپ از سوی دیگر یک افسر اطلاعاتی به نام جینا هاسپل را نیز به جای مایک پمپئو به سمت ریاست سیا برگزید. این نخستین بار است که یک زن در آمریکا به این مقام منصوب می‌شود.

اختلاف رئیس جمهوری آمریکا با رکس تیلرسون پیش از این نیز در مواردی از جمله در مورد چگونگی برخورد با کره شمالی آشکار شده بود. یکی دیگر از موارد اختلاف وزیر پیشین خارجه آمریکا با رئیس دولت این کشور بر سر روسیه بود.

به کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید

ظاهرا او بدون توجه به موضع کاخ سفید از اعلام اتهام روسیه توسط بریتانیا در ماجرای مسمومیت جاسوس پیشین روس استقبال کرده بود. با وجود آن که از مدتی پیش زمزمه‌های اختلاف رئیس جمهوری آمریکا با وزیر خارجه این کشور بر سر موضوع روسیه علنی شده بود، اما برکناری تیلرسون ساعاتی پس از آن اعلام شد که او هم‌زمان با دولت بریتانیا، گفت که سم مورد استفاده برای مسموم کردن جاسوس روس، سرگئی اسکریپال تولید روسیه بوده است.

تیلرسون درست پیش از اعلام خبر برکناری از سفر آفریقا به آمریکا باز گشته بود.

تیلرسون و برجام

به گزارش رادیو زمانه، ۱۱ مرداد سال جاری رکس تیلرسون در یک نشست خبری در واشنگتن رسماً اعلام کرد که با رئیس جمهور آمریکا درباره برجام اختلاف دارد. او در آن زمان گفته بود:

«من و او [دونالد ترامپ] بر سر مسائلی چون برجام و اینکه چگونه باید از آن استفاده کرد، اختلاف نظر داریم. آمریکا با دیگر کشورهای عضو توافق هسته‌ای به ویژه سه کشور اروپایی همکاری خواهد کرد تا مطمئن شود برجام به طور کامل اجرا می‌شود.»

پس از آنکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کرد، تیلرسون در سفرش به لندن و پاریس فصل تازه‌ای از برجام را رقم زد: کارگروهی برای بررسی افزودن مکمل‌هایی به برجام در جهت محدود کردن دائمی غنی‌سازی اورانیوم در ایران (بند غروب) و نظارت بر برنامه موشکی ایران تشکیل شد. قرار است در ۱۵ مارس سال جاری آلمان، فرانسه، بریتانیا و آمریکا در برلین برجام را به بحث بگذارند. این مذاکرات در ایتالیا نیز درباره دخالت ایران در خاورمیانه و حمایتش از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه به ویژه حزب‌الله لبنان ادامه می‌یابد.

با این‌حال اختلافات بین رئیس جمهور آمریکا و وزیر خارجه این کشور از بین نرفت. در آذر سال جاری ترامپ با انتشار پیامی در توئیتر گمانه‌زنی رسانه‌ها درباره برکناری تیلرسون را تکذیب کرده بود. تیلرسون هم این گزارش‌ها را «خنده‌دار» توصیف کرده بود.

ترامپ در همان زمان به صراحت اعلام کرده بود:

«آن کس که مهم است، من هستم. چرا که وقتی زمان تصمیم‌گیری درباره سیاست خارجی فرابرسد، من هستم که تصمیمم اهمیت دارد.»

رکس تیلرسون پیشتر در مهر سال جاری گفته بود، هرگز به استعفا فکر نکرده و سیاست‌های دونالد ترامپ همچنان وفادار است.

رکس تیلرسون که ۶۴ سال دارد، پیش از این مدیریت شرکت عظیم نفتی اگزون موبیل را به عهده داشت.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2019 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com