Monday, Mar 12, 2018

صفحه نخست » کاسه کوزه ها باز هم بر سر مرحوم خلبان شکست!؛ ف. م. سخن

395A89FC-4A9E-4E8A-8C44-2871DC1EC9E6.jpegگزارش مقدماتی سقوط هواپیمای پرواز تهران یاسوج منتشر شد. در بخشی از این گزارش که توسط سازمان هواپیمایی کشوری منتشر شده آمده است:
«مقصر اصلی، بی‌توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان بوده است. خلبان این هواپیما که بیش از ۶۰ سال سن داشت در سال ۸۸ یک عمل جراحی باز انجام داده بود. خلبان مرحوم سال ۸۸ تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته و پس از ۹ماه منع پروازی داشته و بعد از این مدت برابر مقررات پزشکی هوایی وقت ارزیابی‌های تخصصی توسط پزشک معتمد قلب سازمان به عمل آمده و با نظریه کمیسیون پزشکی هوایی وقت سازمان مورخ ۲۴ خرداد ۸۹ با محدودیت‌های زیر مجلس به پرواز شده است: ۱- اعتبار گواهینامه پزشکی شش ماه باشد ۲) همراه یک خلبان یا کمک خلبان بدون محدودیت پزشکی و عملیاتی پرواز کند ۳) در هر چک پزشکی هوایی ارزیابی تخصصی قلب و عروق نیز به عمل آید.»

به کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید

این ها چه ربطی به سقوط هواپیما تهران - یاسوج دارد؟!
خلبان بیش از ۶۰ سال سن داشته. خیلی از خلبانان مجرب بیش از ۶۰ سال سن دارند.

خلبان عمل جراحی باز انجام داده. جراحی باز چه ربطی به کاهش ارتفاع به ۱۵ هزار پایی دارد. به فرض سکته و مرگ ناگهانی خلبان، خلبان دوم در آن جا چه می کرده است؟

این خلبان به خاطر عمل قلب نباید پرواز می کرده، اما عمل قلب هیچ ربطی به کاهش ارتفاع بیش از حد تعیین شده ندارد.

نکته ای که نویسنده ی گزارش هواپیمایی کشوری به آن توجه نکرده این است که مرحوم خلبان سابقه ی پرواز در این مسیر داشته و خلبانان می دانند که وقتی مسیری به دفعات طی می شود، تمام موانع را می توان با چشم بسته در پیش روی خود دید. آری، اگر خلبان تازه کار بود، کاهش بیش از حد ارتفاع می توانست عامل سقوط باشد که باز این هیچ ربطی به انجام عمل قلب باز نداشت!

اگر گزارش سازمان هواپیمایی کشوری صحیح است -که نیست- از همین امروز باید تمام کسانی که بالای شصت سال سن دارند در تمام ارلاین های ایران از پرواز منع شوند!

و از همه مهم تر:
انگشت اتهام به سمت خلبان گرفتن نیازمند مستندات و مدارک است. سازمان هواپیمایی کشوری بر اساس کدام مستندات و مدارک چنین گزارشی تهیه و منتشر کرده است؟ آیا اطلاعات جعبه ی سیاه خوانده شده و در آن نشانه ای دال بر کاهش ارتفاع یا سکته ی خلبان یا حواس پرتی او به خاطر سن بالا وجود داشته یا این که سازمان طبق معمول همیشه برای کندن قال قضیه، کاسه کوزه ها را بر سر «مرحوم خلبان» شکسته و مسوولیت این سقوط را از سر مدیران خود و حکومتی که باعث تحریم کشورمان شده باز کرده است؟
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2019 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com